شهید منصور رضائی
شهید عیسی منفرد ایده لو
شهید نوروزعلی سلیم نژاد
شهید حسین رضائی
شهید یدالله ابراهیمی
شهید یوسف شهبازپور
شهید ابوالقاسم صبری
شهید علی شهبازی
شهید عبدالله طهماسبی
شهید اباذر عظیم پور
شهید عزیز سلیم نژاد
شهید جاویدالاثر فریدون اسماعیل نژاد
 • کد نمایش افراد آنلاین
 • ازدواج در روستای ایده لو 2

  گام اول : ائلچیلیلیق یا خواستگاری

  خواستگاری که در زبان محلی به آن ائل چیلیک و ائل چیلیق می گویند نخستین قدم برای شروع ازدواج به شمار می رود.

  قبل از ازدواج دخترها و پسران از مدتها پیش همدیگر را درمحیط کوچک روستا دیده و بعضا با ایماء و اشاره و یا پیغام و پسغام توسط خواهران و یا افراد مورد اعتماد با هم در ارتباط بوده به هم ابراز علاقه می کردند. بعضی از ازدواجها هم بنا بر خواست مادران پسر ویا به انتخاب پدر خوانواده صورت می گرفت و هیچوقت هم مورد مخا لفت پسران و یا دختران قرار نمی گرفت و اگر هم دختر و پسری همدیگر را نمی خواستند چاره ای جز پذیرش ازدواج نداشتند، ولی آنچه که مسلم است پس از ازدواج به هم علاقمند شده و به زندگی ادامه می دادند.

  در روستای خلیفه لو به دلیل نسبتهای فامیلی و طایفه ای و شناخت دقیق از همدیگر نیازی به تحقیقا ت امروزی نبود. یکی از بهترین راههای انتخاب و پسندیدن دختر و پسر هنگام آب آوردن دختران از قرمزی بلاغ بود که دختران جهت اوردن آب به آنجا می رفتند. دختر خوانمها آب را در کوزه ها پر کرده و بصورت دسته جمعی به طرف منازل خود حرکت نموده و معمولا در چند نقطه ایستاده و ضمن استراحت در خصوص پسران مورد علاقه با هم صحبت می کردند.

  مکانهای استراحت دختران چندین نقطه بیشتر مورد استقبال بود از جمله مشه (که پر از درختان بید و تبریزی بود)، مکان دیگر آرالیق یا کولیک و مکانهای بعدی مسجد قاباغی یوخاری باشی و مسجد قاباغی آشاقا باشی و ... بود.

  در روستای ایده لو در انتخاب همسر برای فرزندان معمولا مصالح مادی و معنوی خانواده ها و یا طایفه مورد نظر بوده و سعی می شد که دختران از طایفه و قبیله خودی باشد. در مواقعی هم که پسر علاقه خود را نسبت به دختری اعلام می کرد جواب دختر این بود هر چه پدر و مادرم بگویند. به هر حال پس از پشت سر گذاشتن همه مسائل و موارد مطروحه و توافق و جواب مثبت خانواده دختر برای خواستگاری اولین قدمها برداشته شده و روز خواستگاری تعیین می گردید.

   

  گام دوم : چای اشماق یا سوز دانشماق (چای خوران)

  پس از موافقت خانواده عروس با وصلت دخترشان رسم بر این بود که ابتدا توسط خانواده پسر یک عدد سماور به منزل دختر برده می شد و سپس بزرگان اقوام و فامیل و ریش سفیدان روستا را جهت اعلان رسمی نامزدی (آداخلی) که معمولا پنج شنبه شب بود به منزل پدر دختر دعوت می نمودند. پس از حضور افراد مدعو یکی از بزرگان مجلس که معمولا دائی یا عموی پسر و یا یکی از ریش سفیدان مورد اعتماد طرفین بود، ضمن اعلام نامزدی آنها نسبت به تعیین مهریه (کبین) و شیربها (باشلیق) اقدام نموده و کلیه قرارها را بر صفحه کاغذ می نوشتند. همچنین در این شب مدت زمان نامزدی نیز بصورت دقیق تعیین و اعلام می شد. از آنجائی که دختران وپسران را  در سن پایین نامزد می کردند بعضی وقتها مدت زمان زیادی فاصله بین نامزدی تا ازدواج می افتاد و این زمان از یک سال شروع و گاهاَ تا ده سال نیز طول می کشید. در آن شب از میهما نان بوسله چای، شکلات، شیرینی و بیسکویت پذیرائی شده و یک کله قند را به قصد شگون و خوش یمن بودن می شکسنتد که به آن (قند سیندیرماق) می گفتند. البته اگر عاقد و روحانی در روستا بود صیغه عقد را هم می خواندند و در غیر این صورت فرد ای آن روز به روستای عرقطو و یا شهرهای هشترود و مراغه عزیمت می نمودند.

      گام سوم : برگذاری مراسم (پا لتار اوستی)

  یک روز پس از اعلام رسمی نامزدی مراسم پالتار اوستی که مخصوص زنان بود می گرفتند. در این مراسم همه زنان و دختران اقوام و فامیل در بعد از ظهر و در منزل پدر دختر جمع شده وتا غروب به جشن و پایکوبی (چالماخ و چاغرماخ) یا (وروب اویناماخ) مشغول می شدند. از طرف خانواده پسر معمولا یک قواره چادری، چارقات، یک جفت کفش و بعضا چند متر پارچه به همراه آئینه و هدایای دیگر به عروس تقدیم می کردند. یکی از اقدامات شاخص این روز گذاشتن مقداری نقل و یا شکلات رنگی در داخل نعلبکی و پخش آن بین میهمانان بود. هنگا می که میهمان شکلات را از نعلبکی بر می داشت بایستی مبلغی پول در حد توان و عرف آن روز در داخل نعلبکی می کذاشت و این پول پس از جمع آوری و شمارش به خانواده عروس تعلق می گرفت.  موضوع: بازی ها و رسومات ایده لو،
  برچسب ها: ائلچیلیلیق، قرمزی بلاغ، چای اشماق، سوز دانشماق، قند سیندیرماق، چالماخ، چاغرماخ،
  [ دوشنبه 11 آبان 1394 ] [ 01:05 ب.ظ ] [ کریم شیرینی ]
  رفتن به بالای صفحه
  ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic